Ha nem szeretnél lemaradni tartalmainkról, akkor lépj be a Doily.hu exkluzív Facebook csoportjába!

Ma jelentették be az Oscar díjátadó jelöltjeit. A 83-ik díjátadóra február 27-én kerül sor Los Angelesben.

A legtöbb jelölést az A király beszéde (The King’s Speech) című film kapta, összesen 12 kategóriában viheti haza az aranyszobrocskát, míg a Coen testvérek alkotása, az A félszemű (True Grit) 10 jelölést kapott, a Facebook film 7 trófeával lehet gazdagabb.

A Oscar két házigazdája idén Anne Hathaway és James Franco lesznek, utóbbi főszereplője a 127 órának, amelyet 6 kategóriában jelöltek, többek között a legjobb férfi főszereplő díjra is.

Az HBO magyar idő szerint február 28-án hajnali 2 órától élőben közvetíti az Oscar-gálát és az azt megelőző vörös szőnyeges bevonulást, és a Golden Globe-gálához hasonlóan most is beszámolunk majd weboldalunkon (www.hbo.hu/live) élőben a ceremónia eseményeiről.

Legjobb film

Fekete hattyú (Black Swan, rendező: Darren Aronofsky)
The Fighter – A harcos (The Fighter, rendező: David O. Russell)
Eredet (Inception, rendező: Christopher Nolan)
The Kids Are All Right (rendező: Lisa Cholodenko)
A király beszéde (The King’s Speech, rendező: Tom Hooper)
127 óra (127 Hours, rendező: Danny Boyle)
Social Network – A közösségi háló (The Social Network, rendező: David Fincher)
Toy Story 3 (rendező: Lee Unkrich)
A félszemű (True Grit, rendező: Joel & Ethan Coen)
Winter’s Bone (rendező: Debra Granik)

Legjobb rendező:

Darren Aronofsky (Fekete hattyú)
David O. Russell (A harcos)
Tom Hooper (A király beszéde)
David Fincher (Social Network – A közösségi háló)
Joel & Ethan Coen (A félszemű)

Legjobb férfi főszereplő

Javier Bardem (Biutiful)
Jeff Bridges (A félszemű)
Jesse Eisenberg (A közösségi háló)
Colin Firth (A király beszéde)
James Franco (127 óra)

Legjobb női főszereplő

Annette Bening (The Kids Are All Right)
Nicole Kidman (Rabbit Hole)
Jennifer Lawrence (Winter’s Bone)
Natalie Portman (Fekete hattyú)
Michelle Williams (Blue Valentine)

Legjobb férfi mellékszereplő

Christian Bale (The Fighter – A harcos)
John Hawkes (Winter’s Bone)
Jeremy Renner (Tolvajok városa)
Mark Ruffalo (The Kids Are All Right)
Geoffrey Rush (A király beszéde)

Legjobb női mellékszereplő

Amy Adams (The Fighter – A harcos)
Helena Bonham Carter (A király beszéde)
Melissa Leo (The Fighter – A harcos)
Hailee Steinfeld (A félszemű)
Jacki Weaver (Animal Kingdom)

Legjobb idegen nyelvű filmek:

1. Biutiful (Mexikó)
2. Dogtooth (Görögország)
3. In a Better World (Dánia)
4. Incendies (Kanada)
5. Hors la Loi (Algéria)

Legjobb eredeti forgatókönyv:

The Kids Are All Right (Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg)
Another Year (Mike Leigh)
Eredet (Christopher Nolan)
A király beszéde (David Seidler)
The Fighter – A harcos (Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson)

Legjobb adaptált forgatókönyv:

Winter’s bone (Debra Granik, Anne Rosellini)
Toy Story 3 (Michael Arndt)
127 Hours (Simon Beaufoy, Danny Boyle)
A félszemű (Joel és Ethan Coen)
Social Network (Aaron Sorkin)

Legjobb animációs film:

Így neveld a sárkányodat
Az illuzionista
Toy Story 3

Legjobb operatőr:

Fekete hattyú (Matthew Libatique)
Eredet (Wally Pfister)
A király beszéde (Danny Cohen)
Social Network (Jeff Cronenweth)
A félszemű (Roger Deakins)

Legjobb vágás:

Fekete hattyú (Andrew Weisblum)
The Fighter (Pamela Martin)
A király beszéde (Tariq Anwar)
127 Hours (Jon Harris)
Social Network (Angus Wall és Kirk Baxter)

Legjobb dokumentumfilm:

Exit through the Gift Shop
Gasland
Inside Job
Restrepo
Waste Land

Legjobb filmzene:

Így neveld a sárkányodat (John Powell)
Eredet (Hans Zimmer)
A király beszéde (Alexandre Desplat)
127 Hours (A.R. Rahman)
Social Network (Trent Reznor, Atticus Ross)

Legjobb betétdal:

Coming Home (Country Strong)
I See the Light (Aranyhaj és a nagy gubanc)
If I Rise (127 Hours)
We Belong Together (Toy Story 3)

Legjobb vizuális effektusok:

Alice Csodaországban
Harry Potter és a Halál Ereklyéi
Azután
Eredet
Vasember 2

Legjobb látványterv:

Alice Csodaországban
Harry Potter és a Halál Ereklyéi
Eredet
A király beszéde
A félszemű

Legjobb kosztüm:

Alice Csodaországban
Szerelmes lettem
A király beszéde
The Tempest
A félszemű

Legjobb smink:

Barney’s Version
The Way Back
Farkasember

Legjobb hangvágás:

Eredet
Toy Story 3
Tron: örökség
A félszemű
Száguldó bomba

Legjobb hangkeverés:

Eredet
A király beszéde
Salt ügynök
Social Network
A félszemű

Legjobb rövid dokumentumfilm:

Killing in the Name
Poster Girl
Strangers No More
Sun Come Up
The Warriors of Qiugang